MLB 2012 - jak sázet baseball

Dne 2. března začíná jarní trénink týmů MLB před novou sezónou. Týmy se budou připravovat do 28. března, kdy by se mělo uskutečnit zahájení základni části MLB 2012 zápasem v Tokiu (Japan Opening Series 2012) mezi týmy Seattle Mariners vs. Oakland Athletics.
MLB 2012


  • kalendář zápasů najdete na ofic. stránkách MLB.COM: rozpis zápasů MLB
  • zápasy lze sledovat na MLB.TV, předplatné je ve dvou verzích. Premium verze (doporučuju) stojí letos 124.99 amerických dolarů (přibližně 2350 Kč). Mobilní verze se jmenuje At Bat 12.


Jak sázet - tipy, triky a důležité informace



Příprava



V přípravných zápasech (Spring Training) se moc sázet nedá, protože se hodně míchá se sestavou a těžko se odhaduje vývoj zápasu. Sestavu je možné zjistit před zápasem, ale každý hráč má v týmu jinou pozici a motivaci.
 

Začátek sezóny



Začátek sezóny bývá často ovlivněn počasím, např. v Chicagu může v dubnu sněžit a chladné počasí není příznivé pro baseball. Důležité je sledovat zranění, zejména u nadhazovačů. Pokud se hráč vrací po dlouhé době, může mu trvat nějaký čas, než získá kontrolu nadhozu a dostane méně času, v takové situaci je důležitý bullpen - kvalita a vytíženost nadhazovačů.
 

Sezóna



Sázení MLB je odlišné např. od fotbalu počtem zápasů. Rozdíl je především v délce sezóny. Např. česká fotbalová liga je tvořena 30 zápasy (15 doma+15 venku) rozdělených jaro/podzim. Počet zápasů v MLB je 162 + playoff (Světová série). Týmy hrají od března do října s krátkou přestávkou na All Star Game (3 dny). Obrovská porce zápasů znamená pro sázení výhodu. Výhoda č.1 - týmy hrají v sériích proti stejným soupeřům (3 zápasy, občas 4). Výhoda č.2 - co platí v prvním zápase, většinou platí i v těch dalších. Rozhodčí se na metách posouvají o jednu pozici, takže hlavní rozhodčí na domácí metě jde v dalším zápase série na 1. metu a ten ze 3. mety jde na domácí, což může být někdy důležitá informace. Někteří rozhodčí mívají tendenci pouštět více dobrých nadhozů (širší strike-zóna) a naopak jsou také přísní rozhodčí (hodně špatných nadhozů). U některých rozhodčích je velké procento výher domácích a tendence overových zápasů. Statistiky rozhodčích lze sledovat např. na Covers.com.
 

Důležité statistiky

 

Baseball je sport bohatý na statistiky a to platí v první řadě pro MLB. Američané jsou šílenci a evidují každou pitomost, která se dá sledovat. Pro sázení baseballu je většina statistik nedůležitá. Co je důležité pro sázení, to je několik základních údajů. 

 

Statistiky nadhazovačů (startéři a bullpen)

 

Všechny týmy mají určenou základní rotaci 5 až 6 nadhazovačů, kteřím se říká startéři. Rotace se točí dokola, takže v každém zápase začíná jiný nadhazovač. Tito hráči začínají zápas na kopci a v  průměru tam vydrží 6 z 9 směn, tj. dvě třetiny zápasu. Startér má velký podíl na vývoji zápasu, ale ačkoliv to vypadá, že stačí mít dobrého startéra a máte vyhráno, nestačí to. Samotný nadhazovač je bez sehrané obrany bezmocný, pokud se mu nedaří pálkaře vyřadit strikeoutem (SO nebo K). Strikeout je out, při kterém pálkař nedokáže odpálit míč do hřiště ani na jeden ze 3 pokusů. To se podaří těm nejlepším v průměru tak 6-8x za zápas, což je při průměru 6 odházených směn zhruba třetina příležitostí.

 

O kvalitě nadhazovače asi nejlépe vypovídá poměr SO/BB (K/BB). Situace BB (Walk) nastane v případě, že se nadhazovači 4x nepovede dobře nadhotit (trefit strike-zónu)  a pálkař se posouvá aniž by musel odpálit na první metu. Poměr SO/BB určuje poměr dobrých a špatných nadhozů s vlivem na hru a podle tohoto poměru lze určit kvalita nadhazovače.

 

Asi už jste slyšeli o statistice nazvané ERA. Ta sice říká, kolik nadhazovač pustí v průměru na směnu bodů, ale to bývá většinou v součinnosti s obranou (pokud nepadne Homerun) a proto si myslím, že ERA není tak důležitý údaj pro správný odhad vývoje zápasu. ERA nezávislá na obranné hře týmu (situace, které nemá nadhazovač pod kontrolou) se jmenuje DIPS (Defense independent pitching statistics). DIPS hodně vypovídá o kvalitě nadhazovače. Důležitá je ale i kvalita a forma celé obrany týmu, kterou tvoří společně s nadhazovačem 9 hráčů (nadhazovač, C, 1B, 2B, 3B, SS, LF, CF, RF). 

 

Pro správný odhad je důležité sledovat zápasy nebo číst reporty ze zápasů. Přečíst si výsledek nestačí, protože stejný výsledek např. 0-10 ve dvou zápasech může být určen naprosto odlišným způsobem. První zápas může dopadnout tímto výsledkem např. po chybách obrany, což svědčí o špatné formě týmu. Druhý zápas může probíhat tak, že je stav 0-0 až do poslední 9. směny a v poslední směně selže někdo z bullpenu nebo z náhradníků v obraně a povolí např. 2 homeruny + pár dalších odpalů či walků. To se stává často, ale je to selhání jednotlivců, kteří v dalším zápase nadhazovat nebudou.

 

Statistiky pálkařů

 

Útok týmu tvoří všech 9 hráčů, kteří se točí na pálce podle čísla v sestavě. To platí v Národní lize. Americká liga má ještě náhradníka za 9. hráče, kterému se říká DH (Designated Hitter). Ten chodí na pálku místo nadhazovače, ale nehraje v obraně.

U pálkařů jsou statistiky složitější. Pálkaři jsou totiž odlišní. Každý tým má v sestavě rychlé běžce, kteří ale nemají takovou sílu a odpalují menší vzdálenosti. Takový pálkař mívá vysoké AVG, ale nízké RBI. Pak mají silové pálkaře, kteří dokážou odpálit Homerun nebo alespoň daleko k plotu. Silný pákař mívá nižší AVG, ale vysoké RBI. Proto nelze pálkaře srovnávat podle AVG, R, RBI. Tým potřebuje dobře poskládat. Na první pozici lineupu bývá rychlý hráč, který umí krást mety a často se dostane až na domácí metu. Na posledním místě lineupu bývá nadhazovač. Nadhazovači většinou neumí odpalovat.

 

Kvalitu útoku tak lze nejlépe určit statistikou RPG (Runs/Game) - průměrem skórovaných bodů na zápas. Někteří pálkaři ale umí dobře odpalovat jen proti levákům či pravákům, takže se lineup přizpůsobuje podle startéra soupeře, který je znám před zápasem. Ale pozor, jak jsem již zmiňoval, startér vydrží v průměru 2/3 zápasu a pak může např. leváka nahradit pravák, takže nestačí ani sledovat statistiky pálkařů proti levákům/pravákům.

 

Není tak snadné určit kvalitu útoku a platí to samé co u nadhozu, že je třeba sledovat zápasy nebo číst reporty zápasů. Je důležité sledovat konce zápasů, kde nastupuje bullpen a náhradníci. Velký podíl na výsledků mívá nadhazovač, který háže v poslední směně za výhodného stavu. Tomu se říká "closer" a na pozici closera není žádný loser jak by napovídal název, ale jde o naprosto největší borce, na které padá velká odpovědnost. Pokud má tým špičkového closera ve formě, tak ani nepotřebuje tlačit na útok a spokojí se s těsným výsledkem, který udrží až do konce zápasu.

 

Statistiky lze sledovat nejlépe na těchto webech.

Novinky v MLB pro sezónu 2012

  • Tým Florida Marlins mění název na Miami Marlins a bude hrát na novém stadionu v Miami se zatahovací střechou (již nebude vadit déšť)
  • Nově budou 2 divoké karty v každé lize, takže do play-off postoupí 3 vítězové divizí  + 2 nejlepší týmy z druhého místa z AL a to samé v NL. Doposud byla pouze jediná karta. Takže pozor na závěr sezóny,  čistě teoreticky z nejkvalitnější divize AL East mohou letos postoupit Red Sox, Yankees i Rays.

Pokud rádi tipujete MLB, tak můžete na tomto webu využít skript na počítání úspěšnosti a vést si statistiky vlastních tipů. Více se dočtete v sekci Tipy na MLB.


Doporučujeme